Tak til vores sponsorer og annoncører - Vordingborg Festuge 2019:
                Lollands Bank   -   Amigo Bar   -   HomeOptik's brillebus   -   D.T. Brolægning & Entreprise Aps   -   Skousen   -   Stars   -   Palles Autokraner   -   CoPrint   -   Seesafe   -   Jacobsen, tøj   -   Jyske Bank   -   VML Beton   -   Storstrøm Forsikring   -   Hørkram   -   FJ Byg   -   Øernes Revision   -   Bog og Ide   -   Tømrer Hyldgaard   -   VVS Brian Johannessen   -   Ole Stage el   -   Kop og Kande   -   Danwax   -   Cafe Einstein   -   Ore Strand Camping   -   Restaurant Snekken   -   Møns Bank   -   MR, Niels Ove   -   Hos Kim   -   Snedker Svendsen   -   VVS Lars Nielsen   -   Kafé Ann'en   -   VVSsøren   -   Allerslev Vogmandsforretning   -   Borgens Blomsterbinderi   -   Hold da helt fest   -   El centret   -   Sydsjællands Ship Service   -   Phicasso, frisør   -   De raske drenge   -   EDC, Poul Erik Bech   -   Midt- og Sydsjælland Brand og redning   -   Garant Vordingborg   -   Jonica   -   SOSU Nykøbing   -   AB Lauridsen Maskiner   -   Filtenborg El   -   Arnestedet   -   Vordingborg Køkkenet   -   Kaffebønnen   -   Stege, Stensved og Vordingborg Begravelsesforretning   -   Henriks Hvidevarer   -   Karlsen   -   Det Gyldne Steakhouse   -   Jacobsens Bageri   -   Socialdemokraterne   -   Digital TV Service   -   Kiss Real Estate   -   O.P. Ejendomsservice   -   Betty Boo   -   Lev-vel Sjælland   -   Jane B   -   Bycentrum Vordingborg   -   Bilbyen Vordingborg   -   First Stop   -   Bygma, Hvalsø   -   Møblér med Møllers Møbler   -   Det Gyldne Hjørne   -   Shell   -   Danmarks Borgcenter   -   Cafe Oskar   -   Fejeriet Aps   -   Home, Vordingborg   -   Loop Fitness Vordingborg   -   HuaXin   -   Funder og Henriksen, revisor   -   CBG-Entreprise   -   Marina Fisk   -   Othello Konditoriet   -   Show time music   -   Fog trælast   -   Fru Andkjær   -   Regnbuen, privat børnepasning   -   Rema1000   -   Kids Coolshop   -   Paraffinhuset   -   JC Jensen   -   Leif Pedersen Biler A/S   -   Tømmergården Aps   -   Autohjørnet Vordingborg   -   AO   -   Heramb køreskole   -   MyGym   -   JDE/Cafax   -   Løje Skovservice & Entreprenørforretning   -   DGI huset Vordingborg   -   Peak Production   -   Danbolig   -   Stage optik   -   Kayser og Thorsen   -   Heidis Guld og Sølv   -   Renova   -   Stengel anlægsgartner og entreprenør   -   Vordingborg Boligselskab   -   Malerfirmaet Lillian & Otte   -   Nybolig   -   Dream Team Cleaning   -   Tid og stil   -   Røstofte Maskiner   -   Rådhuspub'en   -   Colourplus   -   Pankas   -   Tuborg   -   AjourCare   -   Frede Andersen & Søn   -   SJEB   -   Vordingborg kommune   -   Brian´s Dyrecenter   -   GF Forsikring   -   ITFON   -   Taskehuset   -   Kim Skovgaard Hansen   -   Loxam rental   -   Snacks'n Smoothie   -   Jens Hunsballe   -   Slagter Zangenberg   -   Dansk kvalitets brolægning   -   Dansk Pyro Art   -   Henrik Ejby, ejendomsmægler   -   FE Olsen   -   Kai Døssing   -   LE34   -   Roma   -   Cafe Klint   -   Skjold Burne   -   Thorsvang   -   Intersport, Seiffert   -   Danlej   -   Lasse Ahm Consult/TOPmanager   -   Din Skobutik   -   Benchmark Biler   -   Vordingborg Låseservice   -   OT Skabe   -  

Nikolaj Rysager

Onsdag d. 11. juli 2018 kl. 21:00

Nikolaj Rysager er vokset op i Præstø og er af flere anmeldere beskrevet som ”en bonderøv med noget på hjerte”.
Efter pladedebuten med Monopol lavede han i 2007 en soloplade med sange om storby og provins.
Præstø har en stor plads i hans hjerte, og byen nævnes flere gange i teksterne, der er mundrette og på dansk.
Med andre ord er der altså ikke rigtig nogen undskyldning for ikke at troppe op og nyde en times tid sammen med Nikolaj, hans vedkommende hverdagsfortællinger og mon ikke der kommer en lille historie eller tre om,
hvordan sangene er blevet til.

Lørdag d. 14. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.15 - Danser med Drenge

kl. 22.15 - Stig Rossen & Vennerne

Scene Borgterrænet

  Sildebord 12 - 16: Trio Sussi og Leo + Butterflies

21.20 - Pastell

Hele dagens program

kl. 10.00 - 16.00 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 10.00 - 14.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm

kl. 10.00 - 14.00 Farmorhuset har åbent. Bamsehospital og bamsehjem

kl. 12.00 - 16.00 Det store sildebord m/Sussi & Leo og Butterflies
Billetter købes i uge 28 i kaffeteltet på borgterrænet og i den åbne ølvogn på Slotstorvet indtil

kl. 17.30 kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 14.00 Moussa Diallo - Der var engang i Mali - for børn og deres voksne i gården på STARS
Maliske Moussa Diallo har digtet videre på en række af sin barndoms underfundige eventyr og sammen med sine to musikere, Salieu Dibba og Dawda Jobarteh og deres traditionelle malinesiske instrumenter genskaber Moussa Diallo den magi, han selv oplevede som barn, når hans bedstemor fortalte eventyr under den afrikanske stjernehimmel

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Urs og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner kl. 19.15 Danser med Drenge - Scene Slotstorvet

kl. 21.20 Pastell - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Stig Rossen & Vennerne - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Festfyrværkeri på borgterrænet

Tak for i år

Mandag d. 9. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19:00 - Citybois

kl. 20.30 - DJ Srimon

 kl. 22:15 - Scarlet Pleasure

Scene Borgterrænet

kl. 15:45 - Juiceboksen

kl. 17:30 - Artisterne

kl. 21:00 - In Limbo

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 Åbning af festugen v/borgmester Mikael Smed samt tale v/formand Mogens Larsen og projekt- og eventkonsulent Sacha Keller, Bycentrum Vordingborg. Stentorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm, Klatrevæg Farmors eventyr – Spil teater for en dag, for alle børn.

kl. 15.00 vises stykket. Den mobile bamsefabrik kl. 14.00 Bamse i bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Jack og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Juiceboksen - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Artisterne - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Citybois - Scene Slotstorvet

kl. 20.30 DJ Srimon - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 In Limbo - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Scarlet Pleasure - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Tirsdag d. 10. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Aura

kl. 22:00 - Lars Lilholt Band

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Emilie & Anton

kl. 17:30 - Sune Mandrup

  kl. 21:00 - Herløv Band

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 12.00 - 13.00 Musikklovnene Brian og Fætter underholder på Slotstorvet

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade - High Jumper + traktorfarm - Airbrush Tatoo Ice for kids - lav din egen isskulptur Slotstorvet

kl. 13.00 Trylle-Maj underholder v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Martin - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Nordic Singers synger opera v/Farmorhuset Algade 34

kl. 15.00 Johnny R - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun duo - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 Emilie & Anton - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sune Mandrup - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Aura - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Herløv Band - Scene Borgterrænet

kl. 22.00 Lars Lilholt Band - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Onsdag d. 11. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - A Rush of Coldplay

kl. 22.15 - Queen Machine

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Rolim

kl. 17.30 - Sorte Fugle

kl. 21.00 - Nikolaj Rysager

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 11.30 & 14.30 Cirkus Bella Donna v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Gold Mine Western Bank. Rodeo tyr.

kl. 14.30 Sangforeningen Brage - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Klaus og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Martin Dale - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Rolim - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sorte Fugle - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 A Rush of Coldplay - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Nikolaj Rysager - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Queen Machine - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Torsdag d. 12. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - Bon Jovi Jam

kl. 22.15 - Magtens Korridorer

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - DNT

kl. 17.30 - Flush The Fashion

kl. 21.00 - The Elephant Suit

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - Cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 Salsa på Slotstorvet

kl. 14.00 Bamse i Bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Den mobile bamsefabrik Børnekarrusel

kl. 14.30 Christian Nissen v/Amigo Bar

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 DNT - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Flush The Fashion - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Bon Jovi Jam - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Elephant Suit - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Magtens Korridorer - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Fredag d. 13. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Sømændene

kl. 22.15 - Peter og De Andre Kopier

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Koncert Aflyst

kl. 17.30 - Vi er Fædre

kl. 21.00 - Samsurium

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Sidste mand står Børnepariserhjul

kl. 13.00 & 15.00 Tommy Tryl, tryller og laver ballondyr v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 Sille og Palle - for børn og deres voksne i gården på STARS Til Sille og Palles børnekoncert medvirker de helt unge verdensborgere i en spil-levende børnekoncert, der præsenterer forskellige musikgenrer – fra vuggende Samba og svedig Funk over boblende Bebop til lullende blød Bossa + et par klassikere, som vi alle kan synge med på og de melodier der opstår helt spontant undervejs - Husk dit instrument!

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Celine og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Neil Brophy - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Koncert Aflyst - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Vi er Fædre - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Sømændene - Scene Slotstorvet

kl. 21.15 Samsurium - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Peter & De Andre Kopier - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag