Tak til vores sponsorer og annoncører - Vordingborg Festuge 2019:
                Dansk kvalitets brolægning   -   Vordingborg Låseservice   -   Tømrer Hyldgaard   -   Vordingborg Køkkenet   -   Jonica   -   Tømmergården Aps   -   Peak Production   -   Stege, Stensved og Vordingborg Begravelsesforretning   -   Snedker Svendsen   -   EDC, Poul Erik Bech   -   AO   -   Heramb køreskole   -   El centret   -   Palles Autokraner   -   Lev-vel Sjælland   -   HomeOptik's brillebus   -   VVS Brian Johannessen   -   Kaffebønnen   -   SJEB   -   Fru Andkjær Blomster   -   VVS Lars Nielsen   -   Tuborg   -   Socialdemokraterne   -   Storstrøm Forsikring   -   Rådhuspub'en   -   Danlej   -   SOSU Nykøbing   -   Kiss Real Estate   -   Colourplus   -   CoPrint   -   HuaXin   -   JDE/Cafax   -   Loxam rental   -   Fog trælast   -   Funder og Henriksen, revisor   -   Nybolig   -   Benchmark Biler   -   D.T. Brolægning & Entreprise Aps   -   Garant Vordingborg   -   Stars   -   De raske drenge   -   Jens Hunsballe   -   Vordingborg kommune   -   Phicasso, frisør   -   Home, Vordingborg   -   Jacobsen, tøj   -   Det Gyldne Hjørne   -   MyGym   -   Henriks Hvidevarer   -   Røstofte Maskiner   -   Hørkram   -   Cafe Oskar   -   Tid og stil   -   Dream Team Cleaning   -   Vordingborg Boligselskab   -   Løje Skovservice & Entreprenørforretning   -   JC Jensen   -   Regnbuen, privat børnepasning   -   Øernes Revision   -   Renova   -   AjourCare   -   LE34   -   CBG-Entreprise   -   Dansk Pyro Art   -   Stengel anlægsgartner og entreprenør   -   Roma   -   Snacks'n Smoothie   -   First Stop   -   Malerfirmaet Lillian & Otte   -   Jyske Bank   -   Thorsvang   -   Bygma, Hvalsø   -   Pankas   -   Fejeriet Aps   -   VVSsøren   -   MR, Niels Ove   -   Othello Konditoriet   -   DGI huset Vordingborg   -   Kai Døssing   -   Leif Pedersen Biler A/S   -   Taskehuset   -   Autohjørnet Vordingborg   -   Kop og Kande   -   FE Olsen   -   Slagter Zangenberg   -   Bycentrum Vordingborg   -   AB Lauridsen Maskiner   -   Digital TV Service   -   Det Gyldne Steakhouse   -   Show time music   -   Din Skobutik   -   GF Forsikring   -   Seesafe   -   Marina Fisk   -   Møns Bank   -   Lasse Ahm Consult/TOPmanager   -   Hos Kim   -   Cafe Klint   -   OT Skabe   -   Bog og Ide   -   Møblér med Møllers Møbler   -   Henrik Ejby, ejendomsmægler   -   Danmarks Borgcenter   -   Ore Strand Camping   -   Skousen   -   Kim Skovgaard Hansen   -   Danwax   -   VML Beton   -   Shell   -   Intersport, Seiffert   -   O.P. Ejendomsservice   -   Kafé Ann'en   -   Jane B   -   Kayser og Thorsen   -   Heidis Guld og Sølv   -   Rema1000   -   Restaurant Snekken   -   Jacobsens Bageri   -   Filtenborg El   -   Stage optik   -   Lollands Bank   -   Hold da helt fest   -   Loop Fitness Vordingborg   -   Karlsen   -   Borgens Blomsterbinderi   -   Skjold Burne   -   Arnestedet   -   Frede Andersen & Søn   -   Kids Coolshop   -   Allerslev Vogmandsforretning   -   FJ Byg   -   Brian´s Dyrecenter   -   Bilbyen Vordingborg   -   Danbolig   -   Ole Stage el   -   Amigo Bar   -   Sydsjællands Ship Service   -   Midt- og Sydsjælland Brand og redning   -   Betty Boo   -   ITFON   -   Paraffinhuset   -  

Sømændene

Fredag d. 13. juli 2018 kl. 19:30

Så er der fest – med Sømændene på scenen bliver det ikke kedeligt!

Lørdag d. 14. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.15 - Danser med Drenge

kl. 22.15 - Stig Rossen & Vennerne

Scene Borgterrænet

  Sildebord 12 - 16: Trio Sussi og Leo + Butterflies

21.20 - Pastell

Hele dagens program

kl. 10.00 - 16.00 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 10.00 - 14.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm

kl. 10.00 - 14.00 Farmorhuset har åbent. Bamsehospital og bamsehjem

kl. 12.00 - 16.00 Det store sildebord m/Sussi & Leo og Butterflies
Billetter købes i uge 28 i kaffeteltet på borgterrænet og i den åbne ølvogn på Slotstorvet indtil

kl. 17.30 kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 14.00 Moussa Diallo - Der var engang i Mali - for børn og deres voksne i gården på STARS
Maliske Moussa Diallo har digtet videre på en række af sin barndoms underfundige eventyr og sammen med sine to musikere, Salieu Dibba og Dawda Jobarteh og deres traditionelle malinesiske instrumenter genskaber Moussa Diallo den magi, han selv oplevede som barn, når hans bedstemor fortalte eventyr under den afrikanske stjernehimmel

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Urs og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner kl. 19.15 Danser med Drenge - Scene Slotstorvet

kl. 21.20 Pastell - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Stig Rossen & Vennerne - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Festfyrværkeri på borgterrænet

Tak for i år

Mandag d. 9. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19:00 - Citybois

kl. 20.30 - DJ Srimon

 kl. 22:15 - Scarlet Pleasure

Scene Borgterrænet

kl. 15:45 - Juiceboksen

kl. 17:30 - Artisterne

kl. 21:00 - In Limbo

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 Åbning af festugen v/borgmester Mikael Smed samt tale v/formand Mogens Larsen og projekt- og eventkonsulent Sacha Keller, Bycentrum Vordingborg. Stentorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm, Klatrevæg Farmors eventyr – Spil teater for en dag, for alle børn.

kl. 15.00 vises stykket. Den mobile bamsefabrik kl. 14.00 Bamse i bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Jack og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Juiceboksen - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Artisterne - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Citybois - Scene Slotstorvet

kl. 20.30 DJ Srimon - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 In Limbo - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Scarlet Pleasure - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Tirsdag d. 10. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Aura

kl. 22:00 - Lars Lilholt Band

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Emilie & Anton

kl. 17:30 - Sune Mandrup

  kl. 21:00 - Herløv Band

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 12.00 - 13.00 Musikklovnene Brian og Fætter underholder på Slotstorvet

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade - High Jumper + traktorfarm - Airbrush Tatoo Ice for kids - lav din egen isskulptur Slotstorvet

kl. 13.00 Trylle-Maj underholder v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Martin - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Nordic Singers synger opera v/Farmorhuset Algade 34

kl. 15.00 Johnny R - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun duo - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 Emilie & Anton - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sune Mandrup - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Aura - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Herløv Band - Scene Borgterrænet

kl. 22.00 Lars Lilholt Band - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Onsdag d. 11. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - A Rush of Coldplay

kl. 22.15 - Queen Machine

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Rolim

kl. 17.30 - Sorte Fugle

kl. 21.00 - Nikolaj Rysager

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 11.30 & 14.30 Cirkus Bella Donna v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Gold Mine Western Bank. Rodeo tyr.

kl. 14.30 Sangforeningen Brage - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Klaus og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Martin Dale - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Rolim - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sorte Fugle - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 A Rush of Coldplay - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Nikolaj Rysager - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Queen Machine - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Torsdag d. 12. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - Bon Jovi Jam

kl. 22.15 - Magtens Korridorer

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - DNT

kl. 17.30 - Flush The Fashion

kl. 21.00 - The Elephant Suit

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - Cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 Salsa på Slotstorvet

kl. 14.00 Bamse i Bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Den mobile bamsefabrik Børnekarrusel

kl. 14.30 Christian Nissen v/Amigo Bar

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 DNT - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Flush The Fashion - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Bon Jovi Jam - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Elephant Suit - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Magtens Korridorer - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Fredag d. 13. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Sømændene

kl. 22.15 - Peter og De Andre Kopier

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Koncert Aflyst

kl. 17.30 - Vi er Fædre

kl. 21.00 - Samsurium

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Sidste mand står Børnepariserhjul

kl. 13.00 & 15.00 Tommy Tryl, tryller og laver ballondyr v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 Sille og Palle - for børn og deres voksne i gården på STARS Til Sille og Palles børnekoncert medvirker de helt unge verdensborgere i en spil-levende børnekoncert, der præsenterer forskellige musikgenrer – fra vuggende Samba og svedig Funk over boblende Bebop til lullende blød Bossa + et par klassikere, som vi alle kan synge med på og de melodier der opstår helt spontant undervejs - Husk dit instrument!

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Celine og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Neil Brophy - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Koncert Aflyst - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Vi er Fædre - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Sømændene - Scene Slotstorvet

kl. 21.15 Samsurium - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Peter & De Andre Kopier - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag