Tak til vores sponsorer og annoncører:
                De raske drenge   -   Det Gyldne Steakhouse   -   Kim Skovgaard Hansen   -   Socialdemokraterne   -   FE Olsen   -   Olsen's haveservice   -   Nybolig   -   Heidis Guld og Sølv   -   HuaXin   -   Kop og Kande   -   Dansk kvalitets brolægning   -   Midt- og Sydsjælland Brand og redning   -   Show time music   -   Renova   -   EDC, Poul Erik Bech   -   Seesafe   -   Fog trælast   -   CBG-Entreprise   -   Amigo Bar   -   Jane B   -   Paraffinhuset   -   Bygma, Hvalsø   -   Danlej   -   HomeOptik's brillebus   -   Loop Fitness Vordingborg   -   Cafe Oskar   -   DGI huset Vordingborg   -   D.T. Brolægning & Entreprise Aps   -   Thorsvang   -   Phicasso, frisør   -   Hos Kim   -   Stars   -   SJEB   -   Frede Andersen & Søn   -   Hørkram   -   Regnbuen, privat børnepasning   -   Bycentrum Vordingborg   -   Vordingborg Låseservice   -   Betty Boo   -   Stengel anlægsgartner og entreprenør   -   Home, Vordingborg   -   Fejeriet Aps   -   Henrik Ejby, ejendomsmægler   -   Jacobsens Bageri   -   Intersport, Seiffert   -   Colourplus   -   Palles Autokraner   -   Filtenborg El   -   Borgens Blomsterbinderi   -   Cafax/JDE   -   Kayser og Thorsen   -   Privatvask   -   O.P. Ejendomsservice   -   Restaurant Snekken   -   Jacobsen, tøj   -   FJ Byg   -   Marina Fisk   -   Røstofte Maskiner   -   Kiss Real Estate   -   Malerfirmaet Lillian & Otte   -   Autohjørnet Vordingborg   -   Cafe Einstein   -   Hold da helt fest   -   Danwax   -   VML Beton   -   CoPrint   -   JC Jensen   -   Othello Konditoriet   -   Fru Andkjær   -   Vordingborg kommune   -   Leif Pedersen Biler A/S   -   Lev-vel Sjælland   -   Vordingborg Boligselskab   -   Shell   -   Jens Hunsballe   -   Tømmergården Aps   -   Ole Stage el   -   Vordingborg Køkkenet   -   Ore Strand Camping   -   Lollands Bank   -   Kids Coolshop   -   MR, Niels Ove   -   Slagter Zangenberg   -   Løje Skovservice & Entreprenørforretning   -   Heramb køreskole   -   Karlsen   -   Allerslev Vogmandsforretning   -   GF Forsikring   -   Kafé Ann'en   -   Tømrer Hyldgaard   -   VVS Lars Nielsen   -   MyGym   -   Arnestedet   -   AO   -   Tømrer Flemming Frimann Pedersen   -   Møblér med Møllers Møbler   -   Tuborg   -   Pribo-huset   -   Rådhuspub'en   -   Det Gyldne Hjørne   -   Jyske Bank   -   Kaffebønnen   -   Klokkeblomst   -   El centret   -   Skousen   -   SOSU Nykøbing   -   Henriks Hvidevarer   -   Stage optik   -   AjourCare   -   VVS Brian Johannessen   -   First Stop   -   Danmarks Borgcenter   -   Øernes Revision   -   Peak Production   -   Rema1000   -   Skjold Burne   -   AB Lauridsen Maskiner   -   Taskehuset   -   Lasse Ahm Consult/TOPmanager   -   Stege, Stensved og Vordingborg Begravelsesforretning   -   LE34   -   Bog og Ide   -   Dansk Pyro Art   -   Roma   -   Jonica   -   Sydsjællands Ship Service   -   Din Skobutik   -   OT Skabe   -   Danbolig   -   Pankas   -   Snacks'n Smoothie   -   Storstrøm Forsikring   -   Kai Døssing   -   Digital TV Service   -   Loxam rental   -   Dream Team Cleaning   -   Cafe Klint   -   Benchmark Biler   -   Funder og Henriksen, revisor   -   ITFON   -   Bilbyen Vordingborg   -   Brian´s Dyrecenter   -   VVSsøren   -   Garant Vordingborg   -   Snedker Svendsen   -   Tid og stil   -   Møns Bank   -  

Samsurium

Fredag d. 13. juli 2018 kl. 21:00

Musik der udfordre og overrasker. Alle kan være med, hvad enten du vil danse eller sidde og lytte.
Samsurium vil ikke sættes i bås, musikken er en mangfoldig blanding af stilarter og genre inspireret af alt fra jazz, beat, funk, pop, rock, mm.
Kompositionerne er komplekse, kringlet og med musikalske pointer der overrasker. Sangteksterne tager stilling og stiller spørgsmål til emner og temaere, der berører os alle på både det personlige og nære plan, samt bidrager til samfundsdebatten.
Bandet Samsurium består af: sang/Majbrit Puk , trommer/Mikkel Krabbe , bas /Michael Heine og guitar /Lasse Luffe .

Lørdag d. 14. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.15 - Danser med Drenge

kl. 22.15 - Stig Rossen & Vennerne

Scene Borgterrænet

  Sildebord 12 - 16: Trio Sussi og Leo + Butterflies

21.20 - Pastell

Hele dagens program

kl. 10.00 - 16.00 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 10.00 - 14.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm

kl. 10.00 - 14.00 Farmorhuset har åbent. Bamsehospital og bamsehjem

kl. 12.00 - 16.00 Det store sildebord m/Sussi & Leo og Butterflies
Billetter købes i uge 28 i kaffeteltet på borgterrænet og i den åbne ølvogn på Slotstorvet indtil

kl. 17.30 kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 14.00 Moussa Diallo - Der var engang i Mali - for børn og deres voksne i gården på STARS
Maliske Moussa Diallo har digtet videre på en række af sin barndoms underfundige eventyr og sammen med sine to musikere, Salieu Dibba og Dawda Jobarteh og deres traditionelle malinesiske instrumenter genskaber Moussa Diallo den magi, han selv oplevede som barn, når hans bedstemor fortalte eventyr under den afrikanske stjernehimmel

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Urs og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner kl. 19.15 Danser med Drenge - Scene Slotstorvet

kl. 21.20 Pastell - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Stig Rossen & Vennerne - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Festfyrværkeri på borgterrænet

Tak for i år

Mandag d. 9. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19:00 - Citybois

kl. 20.30 - DJ Srimon

 kl. 22:15 - Scarlet Pleasure

Scene Borgterrænet

kl. 15:45 - Juiceboksen

kl. 17:30 - Artisterne

kl. 21:00 - In Limbo

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 Åbning af festugen v/borgmester Mikael Smed samt tale v/formand Mogens Larsen og projekt- og eventkonsulent Sacha Keller, Bycentrum Vordingborg. Stentorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm, Klatrevæg Farmors eventyr – Spil teater for en dag, for alle børn.

kl. 15.00 vises stykket. Den mobile bamsefabrik kl. 14.00 Bamse i bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Jack og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Juiceboksen - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Artisterne - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Citybois - Scene Slotstorvet

kl. 20.30 DJ Srimon - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 In Limbo - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Scarlet Pleasure - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Tirsdag d. 10. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Aura

kl. 22:00 - Lars Lilholt Band

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Emilie & Anton

kl. 17:30 - Sune Mandrup

  kl. 21:00 - Herløv Band

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 12.00 - 13.00 Musikklovnene Brian og Fætter underholder på Slotstorvet

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade - High Jumper + traktorfarm - Airbrush Tatoo Ice for kids - lav din egen isskulptur Slotstorvet

kl. 13.00 Trylle-Maj underholder v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Martin - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Nordic Singers synger opera v/Farmorhuset Algade 34

kl. 15.00 Johnny R - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun duo - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 Emilie & Anton - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sune Mandrup - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Aura - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Herløv Band - Scene Borgterrænet

kl. 22.00 Lars Lilholt Band - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Onsdag d. 11. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - A Rush of Coldplay

kl. 22.15 - Queen Machine

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Rolim

kl. 17.30 - Sorte Fugle

kl. 21.00 - Nikolaj Rysager

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 11.30 & 14.30 Cirkus Bella Donna v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Gold Mine Western Bank. Rodeo tyr.

kl. 14.30 Sangforeningen Brage - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Klaus og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Martin Dale - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Rolim - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sorte Fugle - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 A Rush of Coldplay - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Nikolaj Rysager - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Queen Machine - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Torsdag d. 12. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - Bon Jovi Jam

kl. 22.15 - Magtens Korridorer

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - DNT

kl. 17.30 - Flush The Fashion

kl. 21.00 - The Elephant Suit

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - Cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 Salsa på Slotstorvet

kl. 14.00 Bamse i Bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Den mobile bamsefabrik Børnekarrusel

kl. 14.30 Christian Nissen v/Amigo Bar

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 DNT - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Flush The Fashion - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Bon Jovi Jam - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Elephant Suit - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Magtens Korridorer - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Fredag d. 13. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Sømændene

kl. 22.15 - Peter og De Andre Kopier

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Koncert Aflyst

kl. 17.30 - Vi er Fædre

kl. 21.00 - Samsurium

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Sidste mand står Børnepariserhjul

kl. 13.00 & 15.00 Tommy Tryl, tryller og laver ballondyr v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 Sille og Palle - for børn og deres voksne i gården på STARS Til Sille og Palles børnekoncert medvirker de helt unge verdensborgere i en spil-levende børnekoncert, der præsenterer forskellige musikgenrer – fra vuggende Samba og svedig Funk over boblende Bebop til lullende blød Bossa + et par klassikere, som vi alle kan synge med på og de melodier der opstår helt spontant undervejs - Husk dit instrument!

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Celine og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Neil Brophy - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Koncert Aflyst - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Vi er Fædre - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Sømændene - Scene Slotstorvet

kl. 21.15 Samsurium - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Peter & De Andre Kopier - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag