Tak til vores sponsorer og annoncører - Vordingborg Festuge 2019:
                Møns Bank   -   Danlej   -   AB Lauridsen Maskiner   -   Ole Stage el   -   Hold da helt fest   -   El centret   -   Jyske Bank   -   Hos Kim   -   Bygma, Hvalsø   -   Lev-vel Sjælland   -   GF Forsikring   -   Henrik Ejby, ejendomsmægler   -   Dream Team Cleaning   -   Tømrer Hyldgaard   -   VVS Brian Johannessen   -   Vordingborg kommune   -   AjourCare   -   HomeOptik's brillebus   -   VVSsøren   -   Othello Konditoriet   -   HuaXin   -   Cafe Klint   -   Karlsen   -   Show time music   -   Allerslev Vogmandsforretning   -   Jonica   -   Fru Andkjær   -   EDC, Poul Erik Bech   -   Din Skobutik   -   Snacks'n Smoothie   -   Kids Coolshop   -   ITFON   -   Malerfirmaet Lillian & Otte   -   Løje Skovservice & Entreprenørforretning   -   Amigo Bar   -   Henriks Hvidevarer   -   Storstrøm Forsikring   -   Taskehuset   -   Loxam rental   -   Det Gyldne Steakhouse   -   Roma   -   Paraffinhuset   -   SJEB   -   Socialdemokraterne   -   MyGym   -   Brian´s Dyrecenter   -   Phicasso, frisør   -   CoPrint   -   First Stop   -   Danmarks Borgcenter   -   Home, Vordingborg   -   Rema1000   -   Cafe Einstein   -   JC Jensen   -   Møblér med Møllers Møbler   -   Dansk kvalitets brolægning   -   Røstofte Maskiner   -   FJ Byg   -   Autohjørnet Vordingborg   -   Renova   -   Kayser og Thorsen   -   Heidis Guld og Sølv   -   FE Olsen   -   Jacobsen, tøj   -   Thorsvang   -   Stengel anlægsgartner og entreprenør   -   Loop Fitness Vordingborg   -   Funder og Henriksen, revisor   -   SOSU Nykøbing   -   Vordingborg Boligselskab   -   Tuborg   -   Snedker Svendsen   -   Peak Production   -   Pankas   -   Fejeriet Aps   -   Leif Pedersen Biler A/S   -   Slagter Zangenberg   -   Kim Skovgaard Hansen   -   Benchmark Biler   -   Sydsjællands Ship Service   -   Danwax   -   Vordingborg Låseservice   -   Marina Fisk   -   JDE/Cafax   -   Bog og Ide   -   Skjold Burne   -   Borgens Blomsterbinderi   -   Stage optik   -   Tid og stil   -   Midt- og Sydsjælland Brand og redning   -   AO   -   Lollands Bank   -   Restaurant Snekken   -   Betty Boo   -   Bilbyen Vordingborg   -   LE34   -   Regnbuen, privat børnepasning   -   Fog trælast   -   Skousen   -   VVS Lars Nielsen   -   MR, Niels Ove   -   Kop og Kande   -   Rådhuspub'en   -   DGI huset Vordingborg   -   Ore Strand Camping   -   De raske drenge   -   Palles Autokraner   -   Bycentrum Vordingborg   -   Kai Døssing   -   Jens Hunsballe   -   Hørkram   -   Det Gyldne Hjørne   -   Stege, Stensved og Vordingborg Begravelsesforretning   -   Vordingborg Køkkenet   -   Øernes Revision   -   CBG-Entreprise   -   Danbolig   -   Seesafe   -   Shell   -   D.T. Brolægning & Entreprise Aps   -   Lasse Ahm Consult/TOPmanager   -   Jacobsens Bageri   -   Cafe Oskar   -   Tømmergården Aps   -   Digital TV Service   -   Intersport, Seiffert   -   Garant Vordingborg   -   Stars   -   Jane B   -   O.P. Ejendomsservice   -   VML Beton   -   Kafé Ann'en   -   Frede Andersen & Søn   -   Colourplus   -   Kaffebønnen   -   Nybolig   -   Heramb køreskole   -   Dansk Pyro Art   -   Filtenborg El   -   Kiss Real Estate   -   OT Skabe   -   Arnestedet   -  

The Elephant Suit

Torsdag d. 12. juli 2018 kl. 21:00

The Elephant Suit er et ungt band, som leverer nærværende og hårdtslående, provinsiel syrepoprock, krydret med et særdeles levende sceneshow. Bandet kommer oprindelig fra Vordingborg og spiller eget materiale. De har igennem deres forholdsvis korte eksistens vundet adskillige ungdomskonkurrencer, haft jobs over hele landet samt som support i flere sammenhænge. The Elephant Suit består af tre medlemmer der trods deres meget forskellige tilgang og udgangspunkter til musikken, har fundet fælles fodslag og skabt deres helt egen lyd.

Lørdag d. 14. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.15 - Danser med Drenge

kl. 22.15 - Stig Rossen & Vennerne

Scene Borgterrænet

  Sildebord 12 - 16: Trio Sussi og Leo + Butterflies

21.20 - Pastell

Hele dagens program

kl. 10.00 - 16.00 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 10.00 - 14.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm

kl. 10.00 - 14.00 Farmorhuset har åbent. Bamsehospital og bamsehjem

kl. 12.00 - 16.00 Det store sildebord m/Sussi & Leo og Butterflies
Billetter købes i uge 28 i kaffeteltet på borgterrænet og i den åbne ølvogn på Slotstorvet indtil

kl. 17.30 kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 14.00 Moussa Diallo - Der var engang i Mali - for børn og deres voksne i gården på STARS
Maliske Moussa Diallo har digtet videre på en række af sin barndoms underfundige eventyr og sammen med sine to musikere, Salieu Dibba og Dawda Jobarteh og deres traditionelle malinesiske instrumenter genskaber Moussa Diallo den magi, han selv oplevede som barn, når hans bedstemor fortalte eventyr under den afrikanske stjernehimmel

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Urs og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner kl. 19.15 Danser med Drenge - Scene Slotstorvet

kl. 21.20 Pastell - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Stig Rossen & Vennerne - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Festfyrværkeri på borgterrænet

Tak for i år

Mandag d. 9. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19:00 - Citybois

kl. 20.30 - DJ Srimon

 kl. 22:15 - Scarlet Pleasure

Scene Borgterrænet

kl. 15:45 - Juiceboksen

kl. 17:30 - Artisterne

kl. 21:00 - In Limbo

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 Åbning af festugen v/borgmester Mikael Smed samt tale v/formand Mogens Larsen og projekt- og eventkonsulent Sacha Keller, Bycentrum Vordingborg. Stentorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm, Klatrevæg Farmors eventyr – Spil teater for en dag, for alle børn.

kl. 15.00 vises stykket. Den mobile bamsefabrik kl. 14.00 Bamse i bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Jack og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Juiceboksen - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Artisterne - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Citybois - Scene Slotstorvet

kl. 20.30 DJ Srimon - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 In Limbo - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Scarlet Pleasure - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Tirsdag d. 10. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Aura

kl. 22:00 - Lars Lilholt Band

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Emilie & Anton

kl. 17:30 - Sune Mandrup

  kl. 21:00 - Herløv Band

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 12.00 - 13.00 Musikklovnene Brian og Fætter underholder på Slotstorvet

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade - High Jumper + traktorfarm - Airbrush Tatoo Ice for kids - lav din egen isskulptur Slotstorvet

kl. 13.00 Trylle-Maj underholder v/Farmorhuset Algade 34

kl. 14.30 Martin - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Nordic Singers synger opera v/Farmorhuset Algade 34

kl. 15.00 Johnny R - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun duo - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 Emilie & Anton - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sune Mandrup - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Aura - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Herløv Band - Scene Borgterrænet

kl. 22.00 Lars Lilholt Band - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Onsdag d. 11. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - A Rush of Coldplay

kl. 22.15 - Queen Machine

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Rolim

kl. 17.30 - Sorte Fugle

kl. 21.00 - Nikolaj Rysager

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 11.30 & 14.30 Cirkus Bella Donna v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Gold Mine Western Bank. Rodeo tyr.

kl. 14.30 Sangforeningen Brage - v/Amigo Bar

kl. 15.00 Klaus og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Martin Dale - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Rolim - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Sorte Fugle - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 A Rush of Coldplay - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Nikolaj Rysager - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Queen Machine - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Torsdag d. 12. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.00 - Bon Jovi Jam

kl. 22.15 - Magtens Korridorer

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - DNT

kl. 17.30 - Flush The Fashion

kl. 21.00 - The Elephant Suit

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - Cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 Salsa på Slotstorvet

kl. 14.00 Bamse i Bad og Bamses store pandekagebord v/Farmorhuset

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Den mobile bamsefabrik Børnekarrusel

kl. 14.30 Christian Nissen v/Amigo Bar

kl. 15.00 Eli Kelly - v/The Old Irish Pub

kl. 15.00 Sponfun - v/Kafé Ann´en

kl. 15.45 DNT - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Flush The Fashion - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.00 Bon Jovi Jam - Scene Slotstorvet

kl. 21.00 Elephant Suit - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Magtens Korridorer - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag

Fredag d. 13. juli

Scene Slotstorvet

kl. 19.30 - Sømændene

kl. 22.15 - Peter og De Andre Kopier

Scene Borgterrænet

kl. 15.45 - Koncert Aflyst

kl. 17.30 - Vi er Fædre

kl. 21.00 - Samsurium

Hele dagens program

kl. 10.00 - 17.30 Stadehandel i Algade/Slotstorvet

kl. 12.00 - 24.00 Kaffetelt på borgterrænet

kl. 11.00 - 16.30 Sommersjov i Farmorhuset - cafe, legeplads, bondegård, lykkehjul, loppeloft, guldgraveri og sminkeværksted

kl. 13.00 - 17.00 Festugeekspressen gennem Algade High Jumpers + traktorfarm Sidste mand står Børnepariserhjul

kl. 13.00 & 15.00 Tommy Tryl, tryller og laver ballondyr v/Farmorhuset Algade 34

kl. 13.00 Sille og Palle - for børn og deres voksne i gården på STARS Til Sille og Palles børnekoncert medvirker de helt unge verdensborgere i en spil-levende børnekoncert, der præsenterer forskellige musikgenrer – fra vuggende Samba og svedig Funk over boblende Bebop til lullende blød Bossa + et par klassikere, som vi alle kan synge med på og de melodier der opstår helt spontant undervejs - Husk dit instrument!

kl. 14.30 Mister Music & Morten Lohorst – v/Amigo Bar

kl. 15.00 Celine og Thomas - v/Kafé Ann´en

kl. 15.00 Neil Brophy - v/The Old Irish Pub

kl. 15.45 Koncert Aflyst - Scene Borgterrænet

kl. 17.30 Vi er Fædre - Scene Borgterrænet

kl. 18.00 Udsalgssteder på Slotstorvet åbner

kl. 19.30 Sømændene - Scene Slotstorvet

kl. 21.15 Samsurium - Scene Borgterrænet

kl. 22.15 Peter & De Andre Kopier - Scene Slotstorvet

kl. 00.15 Tak for i dag